Ülkemiz Dışında Hem Okuyum Hem De Çalışmak

Yurtdışında EğitimAslında tam zamanlı bir şekilde öğrenim görmek tek başına zorlu bir sorun olarak sayılabilir; üstüne üstlük hiçbir nakit kazanç bile olmadan. Diğer yandan ise Amerika veya Birleşik Krallık gibi ülkelerde şayet tam zamanlı bir biçimde eğitim alıyorsanız size 20 saate kadar çalışma şansı da sunuluyor. Ülkeler arasında değişen bir diğer durum ise nerelerde çalışabileceğiniz. Misal Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görüyorsanız, yirmi saate yakın Kampüs içerisinde çalışmanız gerekebilir. Britanya’ya göz attığımızda ise bu yasanın biraz daha esnek olduğunu ve istediğiniz yerde 20 saati aşmamak kaydı ile çalışabileceğinizi belirtebiliriz. Bu yazıyı yurtdışında eğitim alırken çalışma konusunu düşünenler için hazırladık.

Eğitiminiz boyunca çalışmak istemeseniz bile böyle bir şansı elinizde bulundurabilmek gerçekten önemlidir ve mezun olduktan sonra size yararı olacaktır. Eğer çok zor ve yoğun bir eğitim programı görüyorsanız, aynı zamanda çalışmak da mecburiyetindeyseniz, bu sizin için sıkıntılı bir mücadele olacaktır. Bu mevki kişi üstünde eğitimde başarılı olmak bahsinde baskı yaratabileceği gibi, harcamaları için para kazanması gerektiği hususunda da baskı yaratabilir. Sadece kampüste çalışmaya izin veren ülkelerdeki sorun; insanların daha çok para kazanabilecekleri yerlerde çalışma şansından yoksun bırakılmalarıdır.

Tabii çalışma izninin yalnızca 20 saat ile sınırlı olması çok fazla kazanç elde etmesi gereken gençler için sıkıntı yaratacaktır. İyi haber ise yarıyılda ve yaz tatillerinde kişiler 40 saate kadar yani tam zamanlı olarak çalışma hakkına sahip olurlar. Ancak öğrenim zamanında tam zamanlı bir biçimde okula gitmek ve tatil zamanlarında tam zamanlı olarak çalışmak zorunda kalmak, insanlara tatil olanağı sunmayacaktır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir