Yurt Dışında Hem Öğrenim Görmek Hem De Çalışmak

Yurtdışında EğitimEsasında tam zamanlı bir biçimde öğrenim görmek tek başına güç bir mesele olarak sayılabilir; üstelik hiçbir nakit kazanç bile olmadan. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere gibi ülkelerde eğer tam zamanlı olarak eğitim görüyorsunuz size 20 saate kadar çalışma fırsatı da sunuluyor. Ülkeler arasında değişiklik gösteren bir diğer durum ise nerelerde çalışabileceğiniz. Örneğin Amerika’da okuyorsanız, yirmi saate yakın yerleşke içerisinde çalışmanız gerekebilir. Britanya’ya göz attığımızda ise bu kanunun daha esnek olduğunu ve dilediğiniz yerde yirmi saati aşmaması kaydı ile çalışabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu metini yurt dışında eğitim alırken çalışma konusunu düşünenler için hazırladık.

Amerika’da olduğu gibi yalnızca yerleşke içinde çalışarak iş deneyimi elde etseniz bile bunun gelecekte size oldukça fazla katkısı dokunacaktır. Kampüste çalışmak kimi zaman öğrencilerin tercih ettikleri bölümlerde çalışmaları açısından fırsatlar sağlayabilir. Ayrıca bazı zamanlarda size ders çalışma ortamı veya fırsatı bile sunabilir. Örneğin kütüphane de çalışmak gibi.

Tabii çalışma süresinin yalnızca 20 saat ile sınırlı tutulması daha çok para kazanması gereken gençler için sıkıntılı olacaktır. İyi olan haber ise dönem aralarında ve yazın gençler 40 saate yakın yani tam zamanlı çalışma fırsatına sahip olurlar. Ama öğrenim döneminde tam zamanlı olarak okula gitmek ve tatil zamanlarında tam zamanlı bir biçimde çalışmak zorunda kalmak, gençlere dinlenme fırsatı sunmayacaktır.

Tanıdıklarınızla Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir