Yurtdışı Eğitim ve Öğrenim Vize İşlemleri

Yurtdışı EğitimYurtdışı EğitimYurtdışında eğitim almak dendiğinde en önemli konulardan biri de öğrenci vizesidir. İyi bir hazırlık yapılmadan yola çıkılması durumunda hem ekonomik hem de manevi bakımdan kaybınız fazla olacaktır. Hangi ülkede yurtdışı dil kurslarına gitmek istediğiniz belirlerken, düşündüğünüz ülkenin vize koşullarının sizin için göre olup olmadığına önem vermelisiniz. Kimi ülkeler öğrenci vizesi vermek için oldukça spesifik belgeler talep edebilirler ve bu belgeleri temin edememeniz halinde vize reddi alabilirsiniz. Bu durumda hem planladığınız yurtdışında eğitim programına katılamayacak hem de para kaybına uğrayacaksınız.

Alınması gereken öğrenci vizesinin şartları, hedef ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerin öğrenci vizesi başvuruları direkt olarak elçiliğe gerçekleştirilirken kimi ülkelerin başvuruları ise aracı kurumlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Yurtdışında eğitim göreceğiniz ülkenin elçiliğinin sitesinden öğrenci vizesi şartlarını, gereken evrakları ve masrafları öğrenebilirsiniz. Vize işlemleri konusunda yurtdışı eğitim danışmanınızın vereceği tavsiyelere uymanızı şiddetle öneririz.

Bir diğer mühim husus da burs araştırmasıdır. Yurtdışı eğitim bursları ile ilgili gençlere yardımcı olan bir çok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlarla ilgili bir ön araştırma yaparak yurtdışı eğitim ücretlerinizin bir kısmını bu burslar sayesinde karşılayabilirsiniz.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir