Yurtdışında Hangi Dil Eğitimi Kurumunu Tercih Etmeli?

Yurtdışı Dil OkullarıYurtdışında dil öğrenimine karar alma sürecinde ülke, şehir, okul, program vb üzerinden bir dizi konuyu teker teker açmak zorundasınız. Bu süreçte aşağıda bulunan bilgiler yararlı olacaktır.

Kişisel ihtiyaçlarınızı ve ilgi alanlarınızı belirleyin
İngilizce kursu için ne kadar vakit, bütçe ayırabiliyorsunuz ? Eğitim görmeyi düşündüğünüz belli bir bölge, kent var mı? Tiyatroları, konserleri, sosyal hayatıyla hareketli büyük bir kenti mi yoksa ufak, huzurlu bir bölgeyi mi seçersiniz ? 

Özel alanlarda ek eğitim almayı düşünür müsünüz?
İngilizcenizi mümkün olduğunda geliştirmek temel hedefiniz olabilir ancak bunun yanı sıra bir takım alanlarda ek eğitim almayı düşünür müsünüz? Özel amaçlı dil eğitimi için genelde upper intermediate ya da advanced seviyesinde İngilizce ön şartı olduğu unutulmamalıdır.

Öğrenim standartları ve kursun sunduğu olanaklar
Kursun koşullarını belli aralıklarla inceleyen British Council, NEAS, AAIEP, TESOL, NAFSA vb profesyonel kuruluşlara üye üye olduğundan emin olun. Kursun sahip olduğu bilgisayar, lisan laboratuarı vb donanım, sınıf mevcutları, düzenlenen etkinlikler, gezi programları, havaalanı karşılama vb. servislerin olup olmadığını inceleyin.

Konaklama seçenekleri
Kurs yalnızca aile yanında konaklama opsiyonuna sahipse ve bu sizin isteklerinizi karşılıyorsa problem yok. Yurt konaklamayı tercih ediyorsanız konaklama parasına neyin dahil olduğunu iyice inceleyin. Kimi yurt konaklama seçeneklerinde yemeklerin hariç olduğunu dikkate alın.

Akademik danışmanlık
Yabancı dil öğreniminden sonra amacınız yüksek eğitim almak ise dil okulu seçerken bu alanda ücretsiz danışmanlık yapıyor olmasına özen gösterin.

Ücret
Sadece kurs ücretini değil kurs döneminiz boyunca ödeyeceğiniz tüm giderleri dikkate almalısınız. Kimi kurslarda kurs ücreti az görünmekle birlikte eğitim materyelleri, konaklama işlem bedeli vb. adlar altında ekstra masrafların çıkarıldığını ve ucuz görünen bazı okullarda, pek çok kursla kıyaslandığında konaklama bedelinin kurs ücretine kıyasla daha pahalı olabileceğini hesaba katmalısınız.

Özel dil okulları
Genel olarak dil öğretimi üzerine yoğunlaşan dil kursları gerek kendilerine ait okullarda gerekse iş birliği yaptıkları üniversitelere ait kampüslerde eğitim verebilmektedirler. Özel dil kurslarının eğitime başlangıç tarihleri ve kurs süreleri üniversitelerin dil kurslarına oranla çok daha esnektir. Üniversite bünyesinde eğitim sunan dil kurslarına yazılan gençler çoğunlukla kampüs şartlarından üniversitenin öğrencileriyle aynı şekilde faydalanabilmektedirler.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir