Yurt dışına Dil Öğrenmek İçin Gitmeyi İstiyorsanız

Yurtdışında Dil EğitimiYurt dışına yabancı dil öğrenmek için gitmeyi düşünüyorsanız İngilizce reading, writing, listening ve konuşma yeteneklerinizin en kısa sürede gelişmesi için aşağıdaki tavsiyeleri yararlı bulacaksınız.

Eğitiminiz süresince Türkçe’yi mümkün olduğunca az konuşun
Yurtdışıjda bulunduğunuz zamanın % 80’ninden daha fazla süre İngilizce kullanımı üzerine yoğunlaşırsanız konuşmadaki akıcılığınız çok çabuk gelişecektir. Unutmayın ki yurtdışında bulunma nedeniniz Türklerle arkadaşlık yapmak, vakit geçirmek değil. Okuldaki 1 saat süren Türkçe sohbet bile İngilizce eğitiminize negatif etki edecektir.

Hiçbir zaman Türkçe’den İngilizce’ye çeviri yapmayın
Çeviri yaptığınızda Türkçe’yi temel almaktasınız, İngilizce’yi değil. Düşünme yapınızı İngilizce olarak kurmaya çabalayın.

İngilizce konuşurken yanlış yapmaktan korkmayın 
İngilizce kullanımınızın artması bir süreçtir. Yanlışlar da bu sürecin en normal bölümünü oluşturur. Ne kadar çok konuşursanız dildeki akıcılığınız o denli gelişecektir.

Sınıf dışında da İngilizceye yoğunlaşın. 
TV izleyin, radyo dinleyin, gazete ve dergi okuyun. Sinemalara gidin, ve mümkün olan her yerde her ortamda insanlarla konuşun. İngilizce pratiği yapmanın en iyi yöntemlerinden birisi de dükkanlarda çalışanlarla konuşmaktır. Çalışanların sizinle konuşmak için gönüllü olacaklarına emin olabilirsiniz. Alış veriş yapmak zorunda değilsiniz ama bunu belli etmeyin.

Yüksek sesle okuma yapın
Ne kadar çok okursanız İngilizce’nin ahengine o derece uyum sağlayacaksınız. Yüksek sesle okuma yapmak hem duyma hem görme duyularına hitap edeceği için sessiz okumaya oranla daha faydalıdır.

Aralıksız her gün en az on dakika İngilizce yazın
Ne yazacağınız önemli değil. Sadece düşüncelerinizi İngilizce olarak kaydedin. Yazılarınızı düzeltmek için zaman harcamayın. İngilizce İngilizce bir günlük tutmayasınız? Bu İngilizce yazmaya alışmanıza yardım edecektir. İlerleyen günlerde önceki sayfalarla sonradan yazdıklarınızı karşılaştırarak gelişiminizi gözlemleyebilirsiniz

Öğrenciğiniz en az üç yeni kelimeyi not edin
Bu kelimeleri mümkün olan her fırsatta cümlelerinize katın. Bir sözcüğü ne kadar sık kullanırsanız hafızanızda kalıcı olması o kadar kolay olacaktır. Fransızca, Almanca, İtalyanca veya değişik bir lisan öğrenmek için yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız yukarıdaki yazılanlarda geçen ‘ İngilizce ‘lerin yerine istediğiniz lisanın yazdığını varsayabilirsiniz.

 

Tanıdıklarınızla Paylaşın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir